A nagy klímaleleplezés
Csak hűtenek, túl drága, és vagy a vállunk fáj tőlük vagy megfázunk a használatuktól? A leggyakoribb feltételezések és félelmek a klímák használatával kapcsolatban. Viszont ezek a gondolatok manapság, a legújabb technológiáknak és innovációknak köszönhetően már egyáltalán nem állják meg a helyüket. Ebben az írásunkban a leggyakoribb tévhiteket szeretnénk eloszlatni.
Az emberek gyakran aggódnak a klímaberendezések használata miatt különböző okokból. Ezek eredhetnek egy-egy régi, rossz tapasztalatból, félinformációkból vagy ismerethiányból. A munkánk során szerzett tapasztalatainkból összegyűjtöttünk néhány téves állítást, amelyre most szeretnénk részletesebb magyarázatot adni.
"A klímák mindig hidegek, nem tudnak fűteni."
Téves! Sok modern klíma készülék képes mind hűtésre, mind fűtésre. A hűtő-fűtő klímák egész évben, a változó időjárási körülményekhez igazodva biztosítják a megfelelő hőmérsékletet.
"A klímák csak energiát pazarolnak."
Ez sem igaz! Az inverteres klímaberendezések hatékonyan szabályozzák a teljesítményüket, csökkentve az energiaveszteséget. A megfelelő méretű és beállított klíma jelentős mértékben csökkentheti a fűtési és hűtési költségeket. Továbbá a rendszeres karbantartással, a különböző okos funkciókkal, a távbekapcsolással, a mérsékelt hőmérséklettel vagy időzítős beállítással szintén ésszerűsíthető az energia-felhasználásuk.
“A klímák túl magas áramszámlát eredményeznek.”
Minél magasabb az energiaosztály besorolása, annál hatékonyabb a készülék, és hosszú távon kevesebb energiát fogyaszt. A gazdaságosság szempontjából a legjobban az A+ vagy A++ klímák érik meg a pénzüket, hiszen ezeknek a berendezéseknek lényegesen kisebb az induló áramfelvételük, így folyamatos üzemelés mellett a havi költségek is sokkal kedvezőbbek lesznek.
"A klímák mindig meghűtik vagy kiszárítják a levegőt."
A legújabb technológiák már megakadályozzák a túlzott kiszáradást és a kellemetlen hőingadozásokat. Ezek a klímák képesek finoman szabályozni a hőmérsékletet és páratartalmat.
"A klímák rombolják a környezetet."
Az újabb modellekben olyan környezetbarát hűtőközegeket használnak, amelyek kisebb hatással vannak a klímaváltozásra. A klímákban korábban használt R410a hűtőközeget lassan felváltja az R32-es jelölésű, amelynek az ODP értéke, vagyis az ózon károsító hatása 0. Ennek a GWP (globális felmelegedési potenciál) értéke 675, amely elsőre talán magasnak tűnhet, de még így is sokkal alacsonyabb a régebbi, R410a hűtőközeg GWP értékénél, mely 2088.
"A klímák csak a hőség ellen vannak."
A klímák nemcsak a hőség ellen hatékonyak, hanem segíthetnek például az allergiásoknak is, mivel beépített szűrők segítségével tisztítják a levegőt a különböző káros szennyeződésektől. Kiszűrik a polleneket, és egyes márkák légkondícionálói már gátolják a vírusok és baktériumok terjedését is.
“A klímák csak nagyobb helyiségekben működnek hatékonyan."
A modern klímák kaphatók már kisebb méretekben is, amelyek hatékonyan képesek hűteni vagy fűteni kisebb helyiségeket vagy akár egyetlen szobát is.
"A klímák rendkívül bonyolultak telepítés szempontjából."
Bár a klímaberendezések telepítése szakértelmet igényel, a szakképzett szakemberek könnyen és gyorsan telepíthetik a klímákat anélkül, hogy túlzottan bonyolult lenne a folyamat.
Tehát a modern klímaberendezések egyre energiatakarékosabbak és környezetbarátabbak. Azok, akik aggódnak a klímaberendezések használata miatt, már találnak a kínálatban olyan légkondícionálókat, amelyekkel csökkenteni lehet az energiafelhasználást és rendszeres karbantartással minimalizálni az egészségügyi kockázatokat.
Mindenkinek ajánljuk, hogy megbízható forrásból tájékozódjon a klímaberendezésekkel kapcsolatban, hogy elkerüljük ezeket a tévhiteket, és helyes döntést hozhassunk az otthonunk kényelme és hatékonysága érdekében. Aki pedig úgy érzi, hogy elavulttá vált az általa használt légkondícionáló, érdemes élnie az idén is meghirdetett klímacsere-program lehetőségével, amelyről ITT lehet bővebben olvasni.